2020 Team Announcements

The association is pleased to announce the following players have been selected to represent the Sydney Comets for the 2020 season.

Listed under the team you have been selected for are details of a compulsory ½ hour meeting at Comets stadium with all selected players and a parent to outline guidelines for participating in the program.

Attached is also the Comets handbook for all players to download. The player/parent agreement form in the handbook needs to be signed by both a parent and player and handed in on the association’s registration day.

Under 14 Girls Gold

Angelina Bezzina

Chloe Kho

Faye Moutopoulos

Jasmine Karagiannis

Jeanette-Lee Tuitavake

Kyeema Craigie

Lily Johnson

Malki Halwala

Marta Fauolo

Rebecca Donnelly

Development Players

Grace Rock

Isabel Follmi

Team Meeting: Sunday November 24th 9am at Comets stadium

Under 14 Women Green

Lilly Short

Lola Gralton

Imogen Baldassarre

Stella Joson

Xanthie Pollard

Crystal Walker

Mariia Keis

Nadia Aukuso

Sarah Constantinidis

Freja Gaston

Development Players

Olivia Udler

Jessica Matusko

Team Meeting: Sunday November 24th 9am at Comets stadium

 

Under 16 Women Gold

Aisha Marten-Coney

Annabelle Bowden

Claudia Ruggiero

Dylan Alexander

Emma Donnelly

Jemma Paterson

Makayla Minshall

Meadow Milner

Samara Kayrouz

Taya O’Loughlin

Development Players

Lola Mactavish

Zoe Catzel

Team Meeting: Sunday November 24th 10am at Comets stadium

Under 16 Women Green

Holly Lewis

Aoibheann Hayden

Gabriella Earl

Laetitia Bartho Wilcher

Sofia Dos Remedios

Christina Maggioros

Holly Davis

Zoe Kurnoth

Catherine (Katie) Morrissey

Mariah Fauolo

Development Players

Rheagan Sialeipata

Tali Baltineshter

Team Meeting: Sunday November 24th 10am at Comets stadium

 

Under 18 Women Gold

Charlee Lester

Jada Crawshaw

Amber Burke

Alexandra Kayrouz

Piper Anderson

Inez Tanoi

Tenayah Logan

Sidney Mahinya

Nariah Welsh

Alysha Bayer

Team Meeting: Sunday November 24th 10am at Comets stadium

Under 18 Women Green

Sabine Saad

Jade Whitehead

Zena Alberro

Holly Greer

Georgia Plunkett

Alexia Osler

Allegra Caleo

Lyneisha Warrior

Alexandra Curtis

Keira Fisher

Development Player

Grace ODonnell

Team Meeting: Sunday November 24th 10am at Comets stadium

Under 12 Girls Gold

Claire Pittman

Desiree Lin

Helena Leksinska-Crosswhite

Kinaya Mcnamara

Lucia Barrington-Higgs

Marley Sialeipata

Martiya Karagiannis

Mia Minshall

Sofia Leksinska-Crosswhite

Zara Kleindyk

Team Meeting: Sunday November 24th 9am at Comets stadium

Under 12 Women Green

Jet Batu-Sampson

Kallarah Marr

Kandelka Craigie

Lily Collimore

Madeline Sum Lan Ha

Maya Taber

Selena Kayrouz

Siera Zajmi

Zara De Freitas

Kali Dancy

Development Players

Chloe De Freitas

Amaali Gordon-Roqica

Team Meeting: Sunday November 24th 9am at Comets stadium

Under 12 Men Gold

Gosho Vishanin

Jasper Rock

Lachlan Wheeler

Levi Berbari

Liam Jones

Louis Pichler

Luka Burkovsky

William Rintoul

Mark Woollard

Elton (Tex) Hyder V

Development Players

Zac Grevler

William Oeser

Kai Karsay

Team Meeting: Sunday November 24th 9am at Comets stadium

Under 12 Men Green

Charlie Rock

James Peter Dogias

Oliver Wayne

Jone Tuqiri

Rohan Narushima

Samuel de Alwis

Lachlan Barrass

Marco Davidovic

Hudson James

Thomas Willis

Development Players

Henri Martinez Tevfik

Zachary Macintyre

Nomuntur Gan-erdene

Team Meeting: Sunday November 24th 9am at Comets stadium

Under 18 Men Gold

Andrew Swanson

Angus Ole

Bailey Chambers

Ignatius Mitchell

Wani Gwada

Kristian Lisica

Matthew Wacher

Sebastian Bezzina

Thomas Buvac

Patrick Burgoyne

Team Meeting: Sunday November 24th 10am at Comets stadium

Under 18 Men Green

Chandler Skelton

Eoin Morrissey

James Andrews

Jayden Woods

Leon Bailey

Marcus Hamilton

Marquis Tropman

Oscar Williams

Ositadimma Ahamefule

William Guagliardo

Development players

Drew Witten

Edward Scullard

Isaiah Behi

Keelan Nicol

Luca Madella

Merrick Kiongoli

Team Meeting: Sunday November 24th 10am at Comets stadium

Under 14 Boys Gold

Christian Kayrouz

Hamish Britten

Fletcher Gill

Harrison Lyttle

Jed Moor

Kiran Kumaresan

Storm Turner

Toby Roper

Myles Buvac

Ismail Ayoubi

Team Meeting: Sunday November 24th 9am at Comets stadium

Under 14 Boys Green

Atticus Day

Ethan Marten-Coney

Eden Zahra

Callum Claringbold-Brown

Dominik Lisica

Jamieson Poulos

Kai Tropman

Ian Park

Will Kimberley

Edward Robson

Development players:

Matthew Culina

Arlo Sherb

Jayden Dimagmaliw

Team Meeting: Sunday November 24th 9am at Comets stadium

Under 14 Boys White

Chase Jones

Joshua McEwan

Kyote Garvin

Gabriel Rubin

Christian Lellis

Cruz Mactavish

Zach Papadopoulos

Cooper Wagner

Francesco Tumminia

Samuel Bradley

Development Players:

Phoenix Brown

Noah Doherty

Team Meeting: Sunday November 24th 9am at Comets stadium

Under 16 Men Gold

Isaac Ayoubi

Jake Weinstein

Anthony Mundine

Domninik Subota

Sam Lewis

Christian Aukuso

Manase Fakahau

Kaden Puletua

Christian Eid

Tenzin Lounsbury

Development Player

Tyson Jenner

 

Team Meeting: Sunday November 24th 10am at Comets stadium

Under 16 Men Green

Jodin Keen

Danil Vasiliev

Jordan Udler

Matthew Clark Rivera

James Burrard

Filip Lisica

Marley Henare

Cristian Farr

Mackenzie Berman

Samuel Angel

Development Player

Michael Touma

Finnbar Barry

Team Meeting: Sunday November 24th 10am at Comets stadium

Under 16 Men White

Alek Giotopoulos Moore

James Wang

William Spencer

Harrison Podmore Taylor

Christian Idris

Benjamin Matanimeke

Joel Lyons

Bailey Holt

Jack Tucker

Isaiah Chinye

Development Players

Uchenna Egbu

Team Meeting: Sunday November 24th 10am at Comets stadium

Comets Handbook 2020

Major Sponsor